Doğru ve Etkili Takviyeler

Doğru ve Etkili Takviyeler | DermaAnkara

Doğru ve Etkili Takviyeler

Covid 19 pandemisinin bizlere faydalarından bahsedelim. İlk faydası, genel sağlığımızın ne düzeyde olduğunu farketmemizi sağladı. 30-35 yaşında Genç, sağlıklı, sportif görünen kişilerin, bazen de çocukların COVİD 19 Enfeksiyonu sonrası ani ölümünü duyunca şaşırdık. Neden diye sorduğumuzda, hani 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar riskliydi? Kronik inflamasyon ve bazı hayatı vitaminlerin eksikliğinin genç ölümlerde sebep olduğu bize söylendi. Virüsün değişken davranışı, Bağışıklık sisteminin genel sağlığımız üzerindeki önemini hatırlattı. Kronik inflamasyonun yaşla orantılı olmadığını, sinsi ilerlediğini ve bedeni iflasa götürdüğünü genç ölümler gösterdi bize. Bu kadar kaybın nesi faydalı diye sorabilirsiniz. Bizde yarattığı farkındalık, hayatımda doktora gitmedim diyenlerin bile check-up yaptırmasını sağlaması bana göre olumlu etkileri.

Bir diğer etkisi de kişilerin bağışıklık sistemini desteklemek üzere, çoklu vitamin ve gıda takviyesi almaya başlamalarıdır. Pandeminin ilk üç ayında, eczanelerde yok satan, en popüler takviyeler, D vitamini, C vitamini, kara mürver, pelargonyum ekstresi, glutatyon, propolis, beta glukan, çinko, B12 vitamini, iyot, selenyum, magnezyum, melatonin, omega 3, panax ginseng, ginko biloba... Ancak hangi takviye gerçekten faydalı ? Ben sizlere hızlı sonuç verecek güçlü takviyelerden bahsetmek istiyorum.

MUCİZE TAKVİYE PROPOLİS

Bal arıları propolisi, bitkilerin yaprak sürgünü, dal ve gövdelerinden topladıkları resin maddesine, kullanılacak amaca göre farklı dozlarda bal, balmumu, polen ve tükrüklerini karıştırarak yaparlar. Bu mucize karışımı; harç malzemesi gibi, Kovandaki larva yuvalarını cilalanması ve tüm mikroplardan temizlenmesi, çatlaklarının ve giriş deliğinin onarımı, çerçevenin sabitlenmesi, giren böceklerin mumyalanmasında kullanırlar.

Propolisin yapısında 180 farklı etken madde bulunur. Propolis elde edildiği bitki kaynağına göre değişmekle birlikte ortalama olarak % 50 reçineli bileşik ve balsam, % 30 balmumu, % 10 aromatik yağlar ve % 5 arı poleni ile Kalan % 5’lik kısmında ise flavonoidler aminoasitler ve vitaminler, mineraller içerir.

Propolisin mucizevi antikanser, antioksidan ve mikrop öldürücü etkilerinden sorumlu olan etken maddeler; flavonoid grubu (flavonlar, flavanollar ve flavanonlar) ile çeşitli fenolik bileşiklerdir. Yapısında galangin, kamferol, quersetin, pinosambrin ve pinobanksin başta olmak üzere 38 flavonoid tanımlanmıştır. Fenolikler arasında sinnamik alkol, sinnamik asit, benzil alkol, benzoik asit, kafeik asit ve fenilik asit bulunmaktadır. Propolis içeriğindeki mucizevi etken maddeler sayesinde tek başına , her bir bileşenin tek tek oluşturduğu etkilerin toplamından daha güçlü etkili bulunmuştur. Propolis bir bütün olarak çok yönlü etkili, gerçekten mucizevi bir takviyedir.

“Doğal antibiyotik” olarak tanımlanan propolis; 21 bakteri, 9 mantar, 3 protozoa ve çok sayıda virüs türü üzerine etkilidir. Pandemi süresinde bu etkileriyle en çok tavsiye edilen gıda takviyesidir. Bedendeki sinsi inflamasyonu çok yönlü olarak tedavi eder.

Kuvvetli antioksidan, antiseptik, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antikanser, güçlü antiinflamatuvar etkisi sayesinde;
- solunum sistemi (bronşit, KOAH, influenza, grip),
- deri (herpes, deri mantarları, alerji, yanık, deri ülseri, apse),
- diş ve diş eti rahatsızlıkları (diş eti çekilmesi, ağız yaraları),
- kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları, sindirim sistemi hastalıkları (parazit, kolit, mide ülseri, reflü),
- Mikrobiyal kadın hastalıkları,
- idrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır.

Propolisin kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurucu etkisi, kanser tipinden bağımsızdır. Propoliste bulunan kuersetin, kafeik asit ve klerodan diterpenoid Kanser yayılımını önler. Kafeik asit esterlerinin tümör oluşumunu kimyasal olarak engellediği belirlenmiştir. Propolisin özellikle bağışıklık sistemini düzenleyici ve güçlendirici etkisi de kanserin oluşumunu engeller.

Propolisin, maya ve mantarların gelişimini etkili bir şekilde engellediği belirlenmiştir. Bu organizmalara karşı etki gösteren propolis bileşenleri, flavonoidler ve kafeik asit türevleridir.
Cilt üzerindeki yara, yanık ve alerjik reaksiyonları hızla iyileştirebilir.
Propolis yüksek profilaktik etkisi nedeniyle ameliyat sonrası nekahat döneminde, soğuk irritasyonu, hemoroid, birinci ve ikinci derece yanık, nasır, çıban, egzema, sedef hastalığı, mantar, zona ve yara izlerinin tedavisinde son derece başarılıdır. Propolis alerjisi sık rastlanılan bir durum değildir ancak bazı kişilerde arı ürünlerine duyarlılık olabilir. Bu durumda Propolis kullanılmamalıdır. Propolisin bir ilaç olmadığı, tıbbi tedaviyi destekleyici nitelikte olduğu, ancak hekim kontrolünde ve tavsiyesinde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.
Bu pandemi döneminde, COVİD 19 hastalığına karşı koruyucu ve çok yönlü tıbbi tedaviyi tamamlayıcı özellikleriyle propolis takviyesi almak önemlidir.

EN POPÜLER GLUTATYON

Glutatyon, son zamanlarda oldukça popüler süper antioksidan olarak anılıyor. Hücrelerimizin içinde biriken toksin ve zararlı maddelerin temizlenmesinde görevli antioksidandır.
Glutamik asit, sistein ve glisin adlı üç amino asidin bileşiminden oluşan glutatyon, serbest radikalleri temizler. Yaşlanma sürecinde hem tüketimi artmakta, hem de yapımı azalmaktadır. Kronik inflamasyon, Glutatyon eksikliğine sebep olur. İşte genç ve beklenmeyen ölümlerin ardında bu glutatyon eksikliği veya yapımının azalması da bir sebeptir.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme glutatyon yapıtaşı olan aminoasitlerin alımı ile beraber enzim aktivitesini düzenleyen, selenyum, çinko, magnezyum, D vitamini, A, B6, B 12, folik asit, C ve E vitaminleri de yeterli miktarda alınmalıdır. Alfa lipoik asit, N-asetil sistein gibi güçlü antioksidanlar glutatyon işlevlerini desteklerler. Doğal yaşlanma sürecinde, sinsi ilerleyen kronik inflamasyon olan genç bireylerde glutatyon üretimi de azaldığından mutlaka dışardan takviyesine ihtiyaç duyulur. Bazı ilaçlar, parasetamol gibi ateş düşürücüler, kan yağı düşürücü statinler; sık kullanılan ilaçlar olup mitokondrilerde glutatyonu tüketirler.

Glutatyon eksikliğini en hızlı ve etkin şekilde gidermenin yolu damardan tedavidir.
Damardan, IV Glutatyon uygulamaları haftada 1-2 kez, 1200 mg, 6 hafta boyunca olur. Beraberinde C vitamini ve mineraller de verilebilir.

İKİ YÜZLÜ ANTİOKSİDAN-PROOKSİDAN

C VİTAMİNİ
C vitamininin temel görevi, insan vücudun temel proteini olan kollajenin yapımında görev almasıdır. Dayanıklı sıkı bir kollajen vücudumuzda bağ dokusu, kıkırdak dokusu, tendon, cilt , damar duvarı gibi yapıları bir arada tutar. C vitamini sıkı ve lekesiz bir cilt, yara izlerinin onarımı, sağlıklı diş eti oluşumunda ve kolay çürük oluşmasını önlemede önemlidir.
C vitamini kollajen metabolizmasındaki görevine ek olarak bağışıklık sisteminin çakışmasında, sinir dokusundaki iletici ve hormonların üretiminde, kas enerji molekülü karnitin sentezinde ve diğer vitamin ve minerallerin emilimi ve kullanımında çok önemli bir yeri vardır. Ayrıca C vitamini güçlü bir antioksidandır. Yüksek dozlarda, propksidan olup direk antiviral ve antikanser etkileri bu yüksek dozlarında görülür.

Çoğu insan C vitaminin immün sistemi kuvvetlendirmede, özellikle de soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisinde kullanıyor. Bu konuda çeşitli klinik çalışmalar varsa da, bazı nedenlerden dolayı C vitamininin bu etkisi tartışmalıdır. Yüksek doz C vitaminin prooksidan etkisi yani vücutta stres oluşturabileceğinden de bahseden yayınlar mevcuttur . Enfeksiyonların seyri sırasında bağışıklık sistemi hücreleri yüksek C vitamini tükettikleri için göreceli C vitamini eksikliği olur.

C vitamini lökosit fonksiyonlarını kuvvetlendirerek interferon seviyesi ve aktivitesini arttırır, antikor sayısı ve cevabı artar, timus hormonlarının üretimini arttırarak immün sistemi destekler. C vitamini ayrıca interferona benzer direk virüs öldürücü etkiye sahiptir. Duygusal ve fiziksel stres durumlarında vücuttan C vitamini atılması artar. Dolayısıyla böyle durumlarda vücudun C vitamini ihtiyacı da artar. Kötü beslenme, sigara, hava kirliliği ve allerjenler bedende kronik inflamasyonu destekler. Böyle durumlarda immün sistemin uygun çalışabilmesi için C vitamininden zengin besinlerin alınması önerilir. Kanser hastaları, diabet, otoimmun, kronik inflamatuar hastalığı olanların daha fazla C vitamini almaları gerekiyor.

C vitamini hem hücre içi, hem hücre dışında suda eriyen bir antioksidan olarak görev görür. En hızlı etkili vücudun en önemli antioksidanıdır. Onun antioksidan yardımcıları yağda çözünen E vitamini ile karotenlerdir. C vitamini ayrıca glutatyon peroksidaz, katalaz, superoksit dismutaz gibi antioksidan enzimlerde de görev alır. Okside E vitaminini yeniden eski haline getirerek, E vitamininin antioksidan etkilerini artırır.

Ayrıca glutatyon seviyesini arttırmada yüksek maliyetli ‘’super oksidanlar’’ yerine C vitamini kullanmak daha etkilidir.

C vitamini;
- Kanser oranını azaltır,
- immüniteyi güçlendirir,
- sigara dumanı ve hava kirliliğine karşı vücudu temizler.
- yara iyileşmesini hızlandırma ve katarakt riskini azaltır.
- C vitamini anti-oksidan ve immün sistemi güçlendirici özelliği sayesinde birçok durumda faydalıdır.

Özellikle diyet ve kandaki düşük C vitamini düzeyi, solunum sistemi hastalıkları ve astım için bağımsız bir risk faktörüdür. Sigara içen gençlerde astım (sigara C ve E vitaminini azaltır) içmeyenlere oranla daha fazla oranda görülür.

ORKESTRANIN ŞEFİ D VİTAMİNİ

Yayınlar COVİD 19 hastalığına bağlı çocuk ve genç ölümlerde gizli immün yetmezlik sebebinin D vitamini eksikliği olduğunu gösterdi. Kapalı mekanlarda çalışmak, yeterli güneşlenmemek, geçirgen bağırsak ve kötü beslenme toplumda her yaş grubunda D vitamini eksikliğine sebep oluyor. D vitamini hücresel düzeyde bir hormon gibi çalışıyor. Tüm sağlıklı hücresel fonksiyonları organize eden, denetleyen D vitamini eksik olduğunda kronik inflamasyon başlıyor. Olmazsa olmazımız D vitaminidir.
Bu pandemi sürecinde herkesin D vitamini düzeylerini 60-80 seviyesinde tutması gerekiyor. Otoimmün hastalığı ve kanser tedavisi gören hastaların D vitamini düzeylerinin 80-100 aralığında olması önemli...

Özetle; Eczaneye gittiğimizde, sıra sıra dizili takviyelerden hangilerini alacağımızı bilemiyorsak veya doktorumuza danışamıyorsak;
D vitamini düzeylerini optimumda tutmak, beraberinde C vitamini ile mucize propolisi günlük takviye etmek, kronik hastalığımız varsa, 6 haftalık IV Glutatyon takviyesi ile Pandemi döneminde bozulan yada yetersiz olan bağışıklık fonksiyonlarımızı hızlı ve etkili bir şekilde destekleyebiliriz.

Virüs gezeni terketmeyeceğine göre, o bize adapte olana kadar, biz virüse karşı güçlenmeliyiz. Hepinize sağlıklı huzurlu günler diliyorum.

Doğru ve Etkili Takviyeler hakkında detaylı bilgi almak için iletişim ve randevu formunu kullanabilir veya bizi 0555 890 00 08 telefon numaramızdan arayabilirsiniz.

İletişim & Randevu

Bilgi Almak veya Randevu Talep Etmek için aşağıda bulunan formu kullanabilirsiniz.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.

Çerez Politikası

Size en iyi hizmeti sunabilmek ve reklam çalışmalarında kullanmak amacıyla sayfamızda çerezlerden faydalanıyoruz. Sayfamızı kullanmaya devam ederek çerez kullanımına izin vermiş oluyorsunuz. Çerezler hakkında ayrıntılı bilgiye Çerez Politikamız'dan ulaşabilirsiniz.